Hidroponik Sera


Hidroponik sera topraksız hidroponik tarım nedir, nasıl yapılır ve uygulama avantajları ile ilgili bilgiler ve hizmet sağlayan firma.

Hidroponik tarım topraklı tarıma göre birçok açıdan avantaj yaratan özellikler taşır. Topraksız sera da gübreleme, ilaçlama, ve aşırı sulamaya gerek duyulmaz. Bitkilerin hastalıklardan etkilenme olasılığı da olmaması daha sağlıklı yetişmelerine etken olur. Hidroponik seracılık ile yıl boyunca kapalı ortamlarda sürekli olarak ürün elde edebilme olanağı bulunur. Bu şekilde mevsimi gelmeden önce birçok ürünü tadabilme imkanı ortaya çıkar. Üstelik yetiştirilen her sebze ve meyvenin lezzeti ve kalitesi de daha iyidir.

Hidroponik sera kurulumu yaptığımız referanslarımız ve projelerimizden bazıları (güncel):Odunsu gövdeye sahip olmayan otçul gövdeli birçok sebze ve meyve yetiştirilebilir. Hidroponik sera uygulaması ile yetiştirilen bitkiler ayrıca hiçbir yan ürün kullanılmadığı için organik olmaktadır. Çünkü topraklı tarım serasına göre daha kısa sürede yetiştirilebilen ürünler ayrıca hormon takviyesi ya da ilaçlama istemez. Hidroponik sera için su kültürü ve ortam kültürü şeklinde bir yöntem oluşturulur.

Su kültürü ortam olarak besin çözeltisi sıcaklığı artışı nedeniyle ülkemizde tercih edilmez ancak ortam kültürü ise oldukça elverişli bir özellik taşıması nedeniyle kullanılmaktadır. Hollanda gibi tarım sektöründe ileri ülkeler topraksız seracılık da oldukça ilerlemiş durumdadır. Ülkemizde ihracat amaçlı ve yurt içi uygulama olarak topraksız sera üretimi firmamız tarafından yapılmaktadır.


Proje Resimleri